Haftanın Röpotajı – Dugunmekani.com

2000 tl ye Düğün fırsatı var 25 Şubat 2010

Türkiye’de e-ticaretin gelişmesi ve Düğün alışkanlıklarının değişmesi ile birlikte internetten Düğün rezervasyonu satın alma eğilimi de artıyor. Özellikle zamandan önemli bir tasarruf sağlaması ve işlem kolaylığı ile tercih edilen on-line düğün satışı sektörünün önümüzdeki dönemde çok daha gelişmesi bekleniyor.
Türkiye’de alanının açık ara en büyük firması olan dugunmekani.com’un Genel Müdürü Birol GÖREN, bu sene 10 bin Düğün mekanı rezervasyonu yapacaklarını söyledi. Gören ile hem sektörün geldiği yeri hem de Düğün fırsatlarını ve sistemin nasıl işlediğini konuştuk…
dugunmekani.com’un Genel Müdürü Birol GÖREN, Düğün fırsatlarını, değişen tüketici tercihlerini ve sektörün genel durumunu anlattı.

- dugunmekani.com ne zaman kuruldu?
Biz önceleri dugun-davet.com adı altında hizmet veriyorduk. Yani sadece bilgiyi sağlıyorduk, telefon numarası veriyorduk ve o şekilde rezervasyon yapıyorduk. Ama sonra büyük bir adım attık ve 2007 yılında dugun-davet.com a ilave dugunmekani.com olarak hayata geçirdik.

- Sektörün lideri kim?
Biz girdiğimiz yıldan itibaren liderliğe oturduk ve halen devam ediyoruz.
Zaten on-line satış olarak baktığınızda bizden başka bir firma yok. Tüm mekan alternatiflerini sadece bizde bulabilirsiniz.Diğerlerinde gidip süsleme dekorasyon seçersiniz, sonra süsleme dekorasyon hizmetinizi yaptırırsınız.
- Sizde?
Bizde herşey tamamen on-line. Sitede telefon numarası var ama bu sadece bilgi vermek için. Satış internet üzerinden de yapılıyor. …
Birçok site size çok az bilgi verir ancak nerede hangi düğün mekanı ne kadar özellikleri nelerdir bunları bulmanız çok zordur. İşi bir yere kadar getirip sonra telefonla satışı bitirmek kolay. Ama dünyadaki en zor olan sistemlerden bir tanesi online düğün ve düğün mekanı satışıdır.
- Neden?
Bir ürün alırken, bunu elektronik ticaretle satın almanız çok kolaydır. Çünkü ürün bellidir, marka bellidir, fiyat bellidir.

Ama bir düğün veya düğün mekanı satın alacaksınız diyelim, bir kere bu düğün mekanı nın birden fazla mönü ve paket fiyatı vardır. Yani mönü alacaksanız, paket fiyat alacaksanız, süsleme dekorasyon alacaksanız fiyatlar değişir, erken rezervasyon der fiyat değişir, kişi sayısı yemekli kokteyl konsepti olur fiyat değişir, hafta içi farklı olur fiyat değişir… Bizim sistemde yaptığınız her değişikliğin fiyatını aynı anda görebiliyorsunuz.
İşte tüm bunlar için çok ciddi bir altyapıya ihtiyac var. Yani size kısa bir süre içinde, tercihlerinize göre fiyatı ve seçenekleri sunabilen alternatifi oluşturmak. Bizden başka bir firmanın da şu anda bunu gerçekleştirme imkanı ve altyapısı bulunmamakta…
- Sitede kaç tane düğün davet mekanı var?
500’ün üzerinde düğün mekanı ve otel alternatifi var.
- Hepsinin bilgilerinin güncelliğini nasıl takip ediyorsunuz?
Mekan iletişim sistemimiz var.Bütün MEKANLAR buraya giriyor ve kendi fiyatlarını, kontenjanlarını, özelliklerini herşeyi kendileri güncelleyebiliyor. Yani tamamen kendileri yönetiyorlar. İsterlerse de Bu alandaki bilgiler dugunmekani.com tarafından girilmekte.
- Ya Mekanlar olmayan özellikleri yazarsa?
Hiçbir Mekan yanlış bilgi vermek istemez. Biz zaten sitede gördüğünüz tüm Mekanlarla tek tek iletişim halindeyiz, en ayrıntılı şekilde inceledik . Dolayısıyla Mekanlar yanlış bilgi girmezler. Girdikleri takdirde zaten satışları etkilenir bunun farkındalar.

- Sitede yapılan rezervasyon Mekana ne zaman geçiyor?
Talep geldiği Anda yönlendirme yapılıyor… Rezervasyonu yaptırın, 1 saat sonra da düğün mekanı nı arayın rezervasyonunuz olduğunu göreceksiniz…
24 saat, ne zaman isterseniz rezervasyonu yaptırabilirsiniz… Bizim bütün MEKANLAR da hazır kontenjanımız var.
Biz insanların düğün mekanı rezervasyon işlemini çok kolaylaştırıyoruz. Mesela hangi Mekan da rezervasyon istiyorsa hemen parasını ödemiş ve rezervasyonunu tamamlamış oluyor.
.
- Yurtdışın dan gelip Düğün Yapacaklar için?
Onlar da nerede ne zaman ve bütçelerini bildirdikten sonra kolayca Düğün Mekanı rezervasyonlarını yaptırabilirler.
- Kriz sizi etkiledi mi?
Biz çok hızlı bir şekilde büyüyoruz. İlk iki aylar itibariyle 2009′un yüzde 30 üzerindeyiz.
- Kaç kişiye Düğün Mekanı için yardımcı oldunuz?
Yılbaşından bu yana 1500 den fazla çifte yardımcı olduk. Yılsonu hedefimiz ise 10 bin çifte ulaşmak. Önümüzdeki sene de 15 binin üzerine çıkarız.
- Kaç kişi çalışıyor?
Bizde toplam çalışan sayısı 15. Tüm bu operasyonu 15 kişi ile yürütüyoruz.

- Siz bu satış rakamları ile Türkiye’nin en büyük firması ı mı oluyorsunuz?
Türkiye’nin sektörün de en istikrarlı büyüyen ve tek online firmasıyız.sektörde ve On-line’da zaten rakibimiz yok, genel pazarda da önümüzdeki yıllarda zirve de kalmayı amaçlıyoruz.
- O zaman yeni oyuncular da gelebilir pazara…
Evet olabilir. Türkiye pazarının daha yeterli büyüklükte olmadığına inanıyorum. Toplam düğün pazarının büyümesi ile birlikte diğer firmalar da gelebilir.
- Online düğün pazarının fiziksel düğün organizasyonu firmaları arasındaki payı nedir?
Aslında çok büyük değil ama küçük de değil. Mekanlar son yıllarda korkunç bir biçimde bizi desteklemeye başladı. Neden destekliyor mesela, tanıtım sistemimiz , kolay rezervasyon sistemimiz ve müşteri portföyümüz ,ödeme sistemlerimiz çok iyi. Herhangi bir mağduriyet yaşanmıyor.
Bizim satışlarımızın yüzde 35′i Anadolu’dan geliyor. Çiftler Anadolu’da düğün organizasyonu firması bulmakta zorlanabiliyor… İşte biz bu insanların hızlı bir şekilde düğün mekanı ve düğün organizasyonu yapmaları için çok önemliyiz.
Biz yeni bir pazar yaratıyoruz ve pastayı büyütüyoruz. Dolayısıyla kimsenin payında gözümüz yok.
- Sitede en çok ilgi gören bölüm hangisi?
Mesela bizim erken rezervasyon ve bugünün fırsatları mekanlarımız var. Bu bölüme çok bakıyorlar. Çünkü bir mekan bir anda fiyatını indirmiş olabiliyor. Burada ilginç indirimler oluyor. En pahalı mekanlar dan en ucuz mekanlara ilginç fırsatlar çıkabiliyor.
- Krize rağmen insanların geçen seneye göre düğün yapma durumu nedir?
Bizim yaptığımız araştırmaya göre de geçen seneye göre satın alınan düğün mekanlarının talepleri yoğunluğu sürüyor. Herhangi bir azalma yok ancak yer bulamama düşüncesi ve ramazan ayı dolayısıyla erken erzervasyon artışı daha fazla artmış durumda..

- En çok hangi Mekanlar tercih ediliyor?
En çok Kır Düğünü Mekanları tercih ediliyor. Mekan rezervasyonu yapanların yüzde 60′ı bu mekanları tercih ediyor. Sonra havuz başı mekanlar , sonra da oteller ve tarihi mekanlar geliyor.
- En ucuz kaç liraya Mekan var?
Aslında bu devamlı değişiyor. İsterseniz sitede bölgelere göre arama yapıp en ucuz mekanı bulabilirsiniz.
Mesela İstanbul bölgesinde kişibaşı 15. tl ye kadar mekanlar var. Aynı şekilde diğer bölgelerde de benzer fiyatlara onlarca mekanlar bulabilirsiniz.
Şu anda toplamda 20 liranın altında 50 mekan gözüküyor.
- Kaç kişi yurtdışından rezervasyon yaptırdı?
Almanya ve Avrupa ‘dan 100 kişi civarında. Amerika ve İngiltere den çok az kişi geldi.Bu arada bu sayının Nisan ayına kadar artacağını söyleyebilirim.

- Franchise ve Bayilik ücretleriniz ve şartlarınız neler?
Biz bu sene 6 adet Franchise ve Bayi ile çalıştık bunları 2010 yılında en az 25 adet Online satış Noktaları olarak hizmet vermeye başlamayı düşünüyoruz.
İstanbul,İzmir,Ankara,Antalya,Bursa,Adana,Mersin,Gaziantep,Konya,Eskişehir,Samsun,Denizli,Kocaeli, Bodrum, gibi potansiyel illerde ve bölgeler de Bayilik ve Online Satış noktaları oluşturmayı düşünüyoruz.Bayilik şartlarımız çok ağır şartları içermiyor.Yıllık 7.000.tl ve minimum 100 adet iş yönlendirme garantisi veriyoruz.Yani Müşteri GARANTİLİ Bayilikler veriyoruz.

- Yeni planlarınız var mı?
Wedding Shopping CARD
Önümüzdeki projemiz Düğün ALIŞVERİŞ Kartı Yeni Wedding Shopping Card, Türkiye de ve Dünya da bir ilk olarak Sadece Düğün Alışverişi yapılabilecek Kart sistemini oluşturacağız. Bize başvuran Evlilik Hazırlığı ve düğün hazırlığı yapan her çifte Düğün alışveriş kartları vereceğiz. Bu çiftler bu kartlarla , üye işyeri sistemimize üye olan Düğün ve Evlilik hazırlıkları firmalarından indirimli fiyatlarla ve kampanya dönemlerinde taksitli alışveriş yapabilecekler.Üye işyeri sistemimizde yaklaşık 1000 adet Düğün Hazırlıkları Alışveriş firması bulundurmayı hedefliyoruz.